Fundacja im. 
    Nikoli Tesli
Fundator - Mariusz Najda ur.29.09.1961r. w Białymstoku
Proste Przykłady
Dla lepszego zrozumienia tematów związanych z wprowadzaniem pieniądzy na rynek przez Państwo,  a co za tym idzie wysokością wynagrodzeń pracowników... warto poznać jeszcze kilka prostych zagadnień. Najpierw jednak należy co nieco wiedzieć o Gospodarce i jak ona funkcjonuje. Spróbuję przybliżyć ten temat na podstawie rolnictwa.

Rolnicy produkują żywność a właściwie surowce do produkcji artykułów żywnościowych takich jak jogurty, chleb, dżem, cukier, itd. Jednak rolnik musi się w coś ubrać, musi mieć prąd w domu, lodówkę, pralkę, telewizor, samochód i wiele innych rzeczy. O środkach produkcji takich jak nawozy, maszyny rolnicze też nie należy zapominać. Ktoś będzie produkował nawozy, naprawiał maszyny gdy się zepsują. Ktoś też będzie produkował energię i  dostarczał paliwo do  napędu maszyn oraz produkował części zamienne.

Ktoś również będzie odbierał i transportował produkty od rolnika i dostarczał do różnych przetwórni a następnie do sklepów. Ktoś też będzie produkował butelki słoiki, puszki na konserwy i plastikowe opakowania. Ktoś również będzie dbał o jakość i terminy przydatności do spożycia artykułów żywnościowych.

Podobnie jak wszyscy – rolnicy będą chorować i korzystać z usług medycznych. Będą kupowali leki, które ktoś będzie produkował, a ktoś inny będzie je wymyślał w instytutach badawczych. Jeszcze ktoś inny będzie je sprzedawał w aptekach. Ktoś będzie nauczał w szkołach dzieci rolników- nie tylko z w tematach medycznych. Ktoś będzie budował obory, budynki mieszkalne, drogi i wykonywał ich remonty. I tak dalej i tak dalej…

Minęły czasy gdy wszystko robiło się samemu. Już od dawna dokonał się podział na tak zwane sektory produkcji lub branże. Spożywcza, energetyczna, przemysłu lekkiego, ciężkiego, medyczna, transportu, szkolnictwa, budownictwa, kultury i sztuki oraz wiele innych. Są one ze sobą bardzo ściśle powiązane – ogólnie nazywa się to Gospodarką Kraju. 
Ta cała gospodarka ma służyć ludziom w zaspokojeniu ich potrzeb. Jednak  wcześniej należy coś wyprodukować by było co dzielić. Mechanizmami, które mają ułatwić funkcjonowanie gospodarki zajmuje się właśnie Rząd. 
Teraz trochę o dzieciach i młodzieży oraz o tym - jak obliczyć przeciętne wynagrodzenie za pracę ? 

Kiedyś gdy w rodzinie pojawiało się dziecko, zazwyczaj to ojciec - robił dla dziecka kołyskę, wózek, zabawki i różne inne sprzęty a matka dziergała ubranka i pieluszki. Ale te czasy minęły. Dzisiaj tymi sprawami zajmują się producenci artykułów dziecięcych. Jak ci producenci mogą sprzedać rodzicom swoje wyroby – rozdać za darmo ich przecież nie mogą. Skąd rodzice mają wziąć na to pieniądze ?

Dorośli pieniędzy związanych z utrzymaniem dzieci nie powinni mieć wliczonych w swoją wypłatę. Przecież nie każdy chce dzieci posiadać. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na dzieci – otrzyma od państwa pieniądze na ich utrzymanie, za które to pieniądze kupi te wyroby. 
Będzie te kwoty wypłacać firma, w której taki rodzic pracuje - a pieniądze otrzyma od  jakiejś instytucji rządowej np. ZUS. Podobnie się rzeczy mają z tak zwanymi -  artykułami młodzieżowymi. Młodzieży tak jak dzieci nie stać przecież na to by kupić ubrania, jedzenie za własne pieniądze, gdyż jeszcze nie pracują – są za małe. 
Transport – każdy musi przecież dotrzeć do pracy. Jeśli własnym samochodem, musi mieć na paliwo oraz inne sprawy z nim związane. Ubezpieczenie, badania techniczne, opony, naprawy... osoby pracujące muszą na to mieć ustalone pieniądze w swoim wynagrodzeniu. Te pieniądze trafią przecież do firm, które się usługami i produkcją zajmują.  Tylko za pośrednictwem klientów – czyli osób pracujących. To osoby pracujące wybiorą wykonawcę tych usług wśród istniejących na rynku. Jeśli ludzie będą chcieli dojechać do pracy w inny sposób – nie ma sprawy. Otrzyma te pieniądze komunikacja miejska – pracownik kupi bilet  i  w kieszeni jeszcze trochę zostanie.

Trochę inaczej wygląda sprawa z mieszkaniami i ich remontami. Z czynszem i sprawami związanymi z prądem, gazem, śmieciami, wodą i ogrzewaniem - nie ma problemu. Znamy ich średnie ceny oraz przeciętne wydatki z tym związane. Łatwo to uwzględnić w wynagrodzeniu. W przypadku remontu mieszkania czy jego umeblowania… trudno będzie te koszty wliczyć w wynagrodzenie. Ale jeśli ktoś zechce dokonać remontu lub wymiany mebli – bezzwrotnie otrzyma na ten cel pieniądze z funduszu remontowego.


Warunkiem ich otrzymania będzie umowa z firmą, która ten remont będzie wykonywać i kosztorys różnych prac z uwzględnieniem cen - projektu, materiałów budowlanych, transportu, pojemników na gruz i podobnych kosztów. Na podstawie przedstawionych faktur - pieniądze trafią do firm, które wybierze osoba remontująca mieszkanie. Kwoty na remont przysługiwałyby dla każdego właściciela mieszkania – powiedzmy w okresie 5 lat miałby do dyspozycji 40 tyś. złotych. Nie każdy chce mieć remont mieszkania co roku i bałagan z nim związany.

Z kupnem mieszkania powinno być podobnie jak z remontem. Rząd przeznacza na ten cel pieniądze dla osób pracującej, która to osoba wybiera firmę wykonawczą. Może to być tylko stan surowy budynku – resztę prac można wykonać z funduszu remontowego. Preferencje do otrzymania takich funduszy powinne mieć młodzi ludzie i młode małżeństwa - chyba dobrze podpowiadam ? Mieszkanie przeszłoby na własność po przepracowaniu w Polsce... powiedzmy 10 lat gdy pracowałaby jedena osoba lub 5 lat gdy pracowałoby oboje małżonków. Tak by było w przypadku uzyskania pierwszego mieszkania. Zawsze można się mieszkaniami wymieniać za dodatkową dopłatą... ale mieszkać trzeba mieć gdzie. To jest podstawa sprawa życiowa.  

W ten prosty sposób państwo da zajęcie i wynagrodzenie dla dużych i małych firm budowlanych - podobnie jak to robi za pieniądze Unijne - proste !!! Producenci materiałów budowlanych oraz mebli też na tym zyskają - będą mieli zbyt na swoje wyroby. Inne elementy wyposażenia mieszkania takie jak lodówka czy telewizor też można uwzględnić w takim funduszu, zwłaszcza dla młodych małżeństw. Podobnie jak z mieszkaniem może być z kupnem samochodu - zwłaszcza takiego na wodór. Po iluś latach pracy w Polsce stawałby się własnością użytkownika. Może wskazany byłby wkład własny klienta - powiedzmy 30% wartości pojazdu. Jako wkład własny - w rozliczeniu można zostawić swój stary pojazd. 
Opieka medyczna i leki - to samo. Średnie koszty tych usług i leków bez recepty - wliczone w wynagrodzenie.  Specjalistyczne medykamenty i sprzęt dla osób niepełnosprawnych - powinne być uwzględniane poza miesięcznym wynagrodzeniem. Pieniądze na te cele muszą być zapewniane przez państwo. Narodowy Fundusz Zdrowia powinien je wypłacać dla szpitali i przychodni w/g cen rynkowych. Jeśli placówka przyjmie więcej pacjętów - będzie super - więcej zarobi. Może wreszcie pacjenci przestaną latami czekać na badania ? W przypadku kosztownego sprzętu medycznego - warunek jest jeden. Może przejść na własność po iluś latach pracy w kraju. W innym razie trzeba za niego zapłacić.

Kino, teatr, bilety na mecz, dyskoteka, wczasy raz w roku – identycznie - średnie ceny uwzględnione w wypłacie. Droższe oferty – różnicę trzeba dopłacić z własnej kieszeni. A może karnety dla każdego na cele kulturalno rozrywkowe ? Na ich podstawie firmy otrzymałyby zwrot kosztów. O artykułach spożywczych, ubraniach, chemii gospodarczej, kosmetykach, opłatach za internet, telefony czy telewizję... nie bedę się rozpisywał. Wiadomo -  średnie ich ceny wliczone w wypłatę. 

Szkolnictwo – podobnie. Każdy uczeń otrzyma do dyspozycji kwoty na zeszyty i inne artykuły szkolne oraz dodatkowe kwoty, które przekaże wybranej szkole czy uczelni. Nie ma znaczenia czy nauczyciel będzie nauczał 20 czy 4 dzieci w klasie. Ważne by otrzymał wynagrodzenie za swoją pracę i dał innym zarobić. Im mniej dzieci w klasie tym lepsza jakość nauczania. Warto i należy tylko ustalić czy uczniów w klasie ma być maksymalnie 10 a może tylko 5. Więcej uczniów - większy zarobek - większa premia do podstawowej wypłaty. 

Żeby ta cała gospodarka mogła funkcjonować - niezbędne są pieniądze. To za ich pomocą ludzie wymieniają się usługami i produktami. Rząd musi więc wprowadzić ich na rynek odpowiednio dużo by ich nie zabrakło. W jaki sposób te pieniądze wprowadzi na rynek to już wiecie – wypłacając ludziom. Osobom pracującym więcej – nie chcącym pracować mniej. To za naszym pośrednictwem zarobione pieniądze trafią do różnych firm i napędzą koniunkturę (gospodarkę).

Jeszcze słowo o podatkach. Moim zdaniem należy je zlikwidować a na pewno te w obecnej formie !!! Tak naprawdę są archaicznym wymysłem niepotrzebnym w dzisiejszych czasach. Inflacja jest wystarczającym "poborcą podatkowym" – zmniejsza ilość pieniędzy na rynku. Może nawet lepiej gdy jest duża - to za jej przyczyną chętniej robimy zakupy i inwestujemy posiadane pieniądze by za dużo nie stracić. Pieniądze szybciej wracają znowu na rynek a o to przecież chodzi.  To oczywiście żarty... Tak naprawdę nie o inflację tutaj chodzi. Inflacja jest jeszcze jedenym straszakiem ekonomistów, że za duża ilość pieniędzy na rynku ją tworzy - czego skutkiem jest wzrost cen. To brak towarów na rynku podnosi ceny !!! Nigdy odwrotnie.  Dam kilka przykładów w tych tematach.
Na początek Akcyzy  Alkoholowe. Jeśli państwo chce ograniczyć spożycie alkoholu nie powinno w ten sposób ograniczać zarobku producentów. Pieniądze z akcyzy  mogą znacząco podnieść cenę alkoholu co spowoduje, że nie każdego będzie na niego stać. W ten sposób uzyskane pieniądze, nie powinne wracać do budżetu tylko zostać w kieszeni producentów. Można też nimi wspomóc organizacje do zwalczania skutków alkoholizmu. Jednak pieniądze na używki, do których należy zaliczyć też kawę i papierosy - średnie kwoty na ich zakupy  winne być wliczone w wypłatę. 

Akcyza na paliwa - Kierowcy kupując paliwo... kwoty z akcyzy przekazywaliby na fundusz związany z budową lub remontami dróg.  Kiedyś planowano stworzyć taki fundusz, likwidując dawniejszy podatk drogowy, który się płaciło za posiadanie jakiegoś pojazdu. Te fundusze na budowę dróg i podobne - można i należy powierzyć prywatnym firmom  lub stowarzyszeniom. Na pewno będą lepiej zagospodarowane niż przez ministerstwa i  chorą ustawę o Zamówieniach Publicznych, która promuje najniższe ceny,  a co za tym idzie najniższą jakość. 
Podobnie kwoty z mandatów za wykroczenia drogowe można wpłacać na ten fundusz. Urzędy Skarbowe - będą tylko kontrolować te procedury i przelewać pieniądz na konta odpowiednich funduszy.

Zamiast obecnych podatków  - można  wprowadzić inne regulacje.
 Jeśli ktoś za dużo oszczędza - to znaczy nie korzysta z życia. Nie chodzi do kina, nie ma czasu dla rodziny, nie wyjeżdża na urlop – jednym słowem nie daje zarobić innym choć dostaje na to pieniądze od państwa w swoim wynagrodzeniu. Jeżeli oszczędności takiej osoby  przekroczą na przykład 36 krotność jego miesięcznych dochodów i nie będzie chciał w coś zainwestować lub dokonać jakichś zakupów – nadwyżkę pieniędzy w wysokości 3% winien  wpłacić na rzecz jakiejś Organizacji Pozarządowej lub jakiś Fundusz Inwestycyjny. 
 Wybór należy do niego.

Podatek gruntowy, od nieruchomości, od sprzedaży - to samo. Głupi wymysł ekonomistów !!! Można i należy z niego zwalniać wszystkich obywateli oraz wszelkie firmy, które coś u nas wytwarzają - podobnie jak to się robi w przypadku zagranicznych. Podatki zmniejszają ilość pieniędzy na rynku - ograniczają dochody obywateli a co za tym idzie rozwój gospodarki. Podnoszą wszystkie ceny  gdyż każdy musi je wliczać w cenę swoich wyrobów i zmniejszają więc siłę nabywczą piniądza i osłabiają walutę. Podatki - to jest dopiero Inflacja !!!  Zjadają nasze dochody  w największym stopniu. Jakie to proste... Nie ma Podatków - Nie ma Inflacji !!! 
Jeśli chodzi o banki – sprawa też jest prosta. Nie będą musiały pożyczać pieniędzy na wysoki procent by pokryć swoje koszty. Pieniądze na wynagrodzenia pracowników otrzymają od rządu – podpisując umowę na świadczenie usług finansowych dla obywateli. Zmaleją więc koszty wszelkich kredytów !!! Wszelkie transakcje finansowe obywateli i firm będą przecież przechodziły przez ich ręce. Mogą naliczać sobie prowizje za pilnowania pieniędzy złożonych na ich kontach oraz wszelkich transakcji finansowych.  Wypłacą dewidendy (zyski) akcjonariuszom, a to co im zostanie, może zechcą  przeznaczyć na jakieś badania naukowe ? 

Jeśli jeszcze banki zrezygnują z opłat za pilnowanie pieniędzy - nic nie będzie naszych dochodów i oszczędności zmniejszać. Chyba, że wzrost cen paliw i energii... niedługo z Antarktydy będą ropę wydobywać. Ale na te wzrosty też są sposoby !!! Nie muszę chyba dodawać, że złotówka stanie się bardzo mocną światową walutą, która nie traci na wartości. Dużo Biznesmenów z całego świata będzie się chciało u nas - rozliczać z podatków dochodowych. Będą one przecież bardzo, bardzo wysokie - wyniosą one aż - od 0 do 3% PLN. Chyba trochę się wydłuży - Lista Najbogatszych Polaków.

O handlu - czyli dystrybucji towarów (dostarczaniu do klienta) nie będę się rozpisywał. Sami się domyślacie jak to będzie wyglądać. Marża - jest to zysk, między zakupem towarów od producenta i sprzedażą dla klienta. Handlowcy zawsze sobie zarobią na premię do podstawowej wypłaty, którą otrzymają od państwa. Większa sprzedaż - większa premia.

Warto jeszcze wspomnieć o tak zwanej 13 pensji. Gdy pracownik jest na urlopie lub choruje, pracodawca musi na ten czas zatrudnić inną osobę lub za dodatkową opłatą powierzyć te obowiązki innym pracownikom. Musi więc otrzymać na ten cel środki pieniężne od Państwa. Jeśli pracownik tak zorganizuje pracę, że zastępstwo nie będzie konieczne - może te pieniądze otrzymać jako dodatkowe wynagrodzenie. Chyba nieskomplikowane - prawda ?

Pamiętajmy również o tym, że kadra kierownicza musi zarabiać więcej niż pracownicy. Stąd dodatkowe pieniądze dla pracodawców. Dajmy na to 40 - 50 % kwoty, którą dostaje szeregowy pracownik. Warto też ustalić, że kierowników nie może być w firmie więcej niż 10% załogi. O podstawowej odzieży roboczej lub innym umundoruwaniu również należy pamiętać. Sprawy związane z BHP, przeciwpożarowe też muszą należeć do państwa. Państwo Kompleksowo wyposaża pracownika na stanowisku pracy dając na to pieniądze. Ubezpieczenie pracowników od  wypadków i chorobowe - też należy uwzględnić. Państwowa Inspekcja Pracy tylko by kontrolowała te sprawy. 
Warto też pamiętać o innych dodatkach do pensji - staż pracy czyli ilość przepracowanych lat, wykształcenie i uzyskane dodatkowe kwalifikacje i tak jak już wspominałem, dodatek za pracę w niedzielę i święta, za pracę w szkodliwych warunkach czy pracę po godzinach w przypadku jakichś awarii. Szefów nie mogą te dodatki omijać. O tym wszystkim można się doczytać w Kodeksie Pracy. Pracodawca może wnioskować o podwyżki dla pracowników... ale wyższe zarobki powinne zależeć od wyników finansowych firmy. Tylko w niektórych branżach warto podnieść podstawowe penscje pracowników. Lepiej jednak dać wyższe premie. Niech właściciele pokombinują jak więcej zarobić.

Koniecznie trzeba dodać słowo o emeryturach. Dodatki do emerytur tak jak w przypadku wynagrodzeń należy zachować. Praca w szkodliwych warunkach, za nauczanie dzieci specjalnej troski itp. Dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje po osiągnięciu  75 roku życia - nie powinien być śmiesznie niski jak obecnie. Sensowne kwoty tekiego zasiłku winno się wypłacać osobie, która się osobą starszą opiekuje lub jakiejś organizacji zajmującej się opieką nad ludżmi starszymi. Wystarczy przedstawić umowę by te kwoty uzyskać - proste

I jeszcze słowo o kataklizmach. W przypadku powodzi, gradobicia, czy trąb powietrznych… odszkodowanie powinno pokrywać 100% kosztów poniesionych przez rolnika w przypadku upraw. Jeśli chodzi o budynki – muszą być pokryte wszystkie koszty związane postawieniem nowych lub remontem uszkodzonych, łącznie z opłatą za wynajem mieszkania dla rodzin - na czas budowy czy remontu. Nie ważne czy ktoś był ubezpieczony czy nie. Skąd pieniądze ? Jasne, że z funduszu mieszkaniowego i remontowego. Firmy ubezpieczeniowe powinne się tymi rozliczeniami zająć, biorąc sobie wynagrodzenie za te zajęcie. W końcu... Każdemu może się takie nieszczęście przydarzyć.      

Nie należy się bać za dużej ilości pieniędzy na rynku. Nasza konsumpcja jest przecież ograniczona – nikt przecież nie zje 3 bochenków chleba dziennie, nie kupi trzeciej lodówki, piątego telewizora – co najwyżej wymieni za jakiś czas na nowszy model. Jak będziemy mieli więcej pieniędzy - zaczniemy je inwestować - a o to przecież chodzi. Nawet w wypadku gdy nastąpi nasycenie rynku przez nadmierną ilość towarów – nikt nie straci z tego powodu pracy. Pieniądze na wypłaty zapewni przecież państwo. Będziemy wtedy chcieli kupować produkty wyższej jakości oraz będziemy krócej pracowali za te same pieniądze - tak jak na zchodzie.
Jest normalne, że jeśli na jakieś wyroby lub usługi rośnie zapotrzebowanie - wytwórcy podnoszą ceny. Właściwie to klienci sami płacą więcej by mieć to coś jako pierwsi. Potem ceny spadają. Nie mylić tego zjawiska z inflacją - tak było, jest i będzie. Rynek sam to ureguluje. Tak działają jego "niewidzialne" mechanizmy. Ale najpierw musimy mieć pieniądze ... inaczej się nie da !!! Choć pieniędzy nie da się jeść, uszyć z nich ubrania ani wybudować z nich domu… są wspaniałym narzędziem do regulacji rynku i gospodarki. Trzeba tylko wiedzieć jak tym narzędziem się posługiwać.

Jak widzicie… wprowadzanie pieniący na rynek przez państwo i zasilanie nimi gospodarki jest bardzo proste. Na tym właśnie polega różnica między Gospodarką sterowaną przez państwo, a tą Wolnorynkową. W tym drugim przypadku… państwo dając pieniądze obywatelom… daje tym samym możliwość decydowania  co powinno być w kraju produkowane. Chodzi tylko o to żeby pieniądze, które otrzymujemy trafiły za naszym pośrednictwem do firm i instytucji, które uważamy za potrzebne i użyteczne. Myślę, że pomysłów na wydawanie pieniędzy a co za tym idzie – możliwości decydowania co powinno być w kraju produkowane – nikomu nie zabraknie. Minister Finansów powinien się tylko zająć drukowaniem pieniędzy.

Każdy z nas powinien mieć do dyspozycji kwoty, które by mógł przeznaczać na Ochronę Środowiska, Ekologię, Ochronę Zabytków, Archeologię,, Badania Naukowe oraz inne cele. A może tworzeniem wszelkich funduszy powinni się zająć Posłowie i Senatorowie. Służyłby do tego Podatek VAT w wysokości 3%, którego nie wliczałoby się w cenę produktów czy usług. Naliczałoby się go od niewykorzystanego kapitału finansowego i z zysku firmy… a następnie przelewało na konta różnych funduszy. Już 2% naszego PKB, który wytwarzają Polskie firmy dałby kwotę 33 miliardy złotych rocznie. Tyle wydajemy na zbrojenia. 

Zmiana polityki podatkowej, o której piszę… spowoduje również to, że zrówna się prawa Polskich i Zagranicznych Przedsiębiorców. Ponadto… podatki nie będą wyprowadzane za granicę. Zostaną w kraju w postaci funduszy jako kapitał inwestycyjny dla wszelkich firm i instytucji, które zechcą coś u nas wytwarzać - lub mają pomysły na poprawę życia Polaków. Z restrukturyzacją, (zmianą produkcji) upadających przedsiębiorstw lub z ich prywatyzacją też nie będzie problemu. Z czego wszyscy będziemy się bardzo cieszyli. 
Jeśli chodzi o biznes – większość ludzi myśli, że „robi” się go dla pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Biznes robimy dla Ludzi – nie dla pieniędzy. Na Zachodzie wiedzą o tym od dawna.  Jeżeli nasze produkty lub usługi spodobają się ludziom, to je od nas kupią. W przeciwnym razie… możemy zapomnieć o zarobku. Zarobione pieniądze, są więc – „nagrodą” za nasze starania. Ci, którzy mają ich dużo – to tak, jakby uzyskali dużą liczbę głosów w wyborach. Należy pamiętać o tym, że bez pracowników żaden pracodawca  niewiele zarobi - to praca zespołowa. Warto więc i należy  wspierać prywatnych pracodawców, którzy zatrudniają najwięcej pracowników w Polsce ( Urzędy Pracy nie tworzą przecież nowych etatów). To na nich jest oparta gospodarka, czyli wszelka produkcja i usługi. Nie należy zapominać o tych, którzy mają nowe pomysły i rozwiązania. Nowości to ciekawe pomysły na biznes. Wszyscy mamy wtedy korzyści - zmieniają bowiem coś na lepsze - nigdy odwrotnie !!! 
Przytoczę jeszcze raz to, o czym pisałem w Paradoksach Świata : Gdy w tym miejscu napiszę, że podatek VAT i podatek dochodowy, można spokojnie zlikwidować - to nikt mi nie uwierzy. Mam na myśli obniżenie tych podatków do zera dla klienta indywidualnego - czyli tak naprawdę ich likwidację. Napiszę o tych podatkach, w dalszej części publikacji... Ciekawe jak będzie się wam żyło bez obecnych podatków... lepiej czy gorzej ?

Mam nadzieję, że w miarę przystępnie wyjaśniłem tematy związane z ekonomią rynku. W razie jakichś wątpliwości lub niejasności – proszę do mnie pisać na adres e-mail fundacji. Temat ekonomii jest bardzo obszerny... Będę się starał odpowiadać na wszystkie zapytania.

I teraz Apel do Wszystkich Polaków 
Na spokojnie poczytajcie sobie Paradoksy Świata oraz to co piszę na stronach Fundacji... a następnie - niech każdy bez względu na to czy jest Pracodawcą, byłym lub obecnym Pracownikiem  - się zastanowi. Co zyska a co straci na zmianach, które proponuję ? Przedyskutujcie te sprawy w szerszym gronie - w Związkach Zawodowych, Związku Polskich Pracodawców czy dowolnej Organizacji Społecznej... od Partii politycznych zaczynając na Ruchach Społecznych kończąc. Jeśli uznacie, że te rozwiązania są lepsze niż obecnie stosowane - Po prostu... opracujmy stosowne przepisy i wprowadźmy je w życie. Nikt na świecie nie może nam tego zabronić !!!  A może inne kraje - wezmą z nas przykład i zrobią to samo ?  

I jeszcze pytanie retoryczne - Kto w tym kraju jest ważniejszy od Pracowników i Pracodawców ? 

Obecnie mamy w Polsce - Dyktaturę Partyjną jak za czasów Komuny. Wtedy by dostać kierownicze stanowisko lub zasiadać w jakimś urzędzie – koniecznie trzeba było mieć legitymację partyjną. Teraz jest tak samo… 

Gdy partia wygrywa wybory… jej posłowie tracą możliwość głosowania zgodnie z własnym sumieniem – a co za tym idzie z oczekiwaniem i potrzebami wyborców. Obowiązuje przecież dyscyplina partyjna w głosowaniu. Szantażuje się Posła i wywiera na niego naciski - by głosował jak mu partia karze. Inaczej może wylecieć z partii lub Partia a właściwie Władze Partii nie wpiszą Posła na listę wyborczą i leżaki. Wiadomo, że małe partie muszą uzyskać prógi wyborcze by się mogły dostać do sejmu. Wszelkie naciski na Posła - powiniene być karalne !!!

Po wyborach... Przewodniczący Partii – staje się Premierem i zaczyna się rządzenie. Swoi chłopcy obsadzają Kluczowe Urzędy – Prokuratura, Policja i Służby Specjalne oraz etaty w spółkach państwowych. Nie ważne czy coś wiedzą na temat firmy, którą zarządzają – ważne by brać odpowiednią kasę. A kto ich zwolni ? Premier, a może opozycja ? Zresztą… gdy inna partia dochodzi do władzy – robi to samo co poprzednia. Wystarczy jedna kadencja by się - nachapać !!!

Pracodawcy -  jesteście skazani na Partyjną łaskę i niełaskę. Tańczycie jak wam zagrają...  Musicie opłacać kampanie wyborcze i płacić łapówki.  Przecież sami nie możecie zgłaszać projektów ustaw do Parlamentu - tylko za pośrednictwem partii.  Nie macie więc wpływu na stanowienie prawa w Polsce. Choć wasze firmy i ludzie w nich zatrudnieni - wytwarzają 75% PKB nie macie takiego przeniesienia na liczbę mandatów w Sejmie. Jak będziecie brąchać.. podniosą wam podatki, zniszczą firmę albo was zamkną, a Ludzie stracą pracę. Powód zawsze się znajdzie… i to bez żadnej odpowiedzialności. Urzędnicy Partyjni stanowią raptem, ułamek procenta Polskiego Społeczeństwa. - 0,000 000 01%,  a może jeszcze mniej. 

Czy jest na to jakiś rozwiązanie ? Jasne, że tak !!!

1. Przekazać Senat dla 100 najbogatszych Polaków. Są największymi Pracodawcami w naszym kraju. Każdy miałby jedno      miejsce w Senacie, które to miejsce obsadziłby ustanowiony przez niego Senator.  Pracodawcy mieliby wtedy 
    możliwość bronić interesów prywatnych przedsiębiorców  i ludzi przez nich zatrudnianych.  

2. Znieść progi wyborcze i obniżyć liczbę wymaganych podpisów  na listach przedwyborczych do Sejmu, żeby różne  
    Stowarzyszenia mogły zgłaszać swoich kandydatów - 100 podpisów wystarczy.  Finansować z budżetu kampanie 
    wyborcze Kandydatów na Posłów, a nie partie polityczne.  

3. Wprowadzić konkursy na stanowiska Państwowe. Doświadczenie w branży będzie mile widziane.

Partia to nie Naród !!!  Ma służyć Obywatelom, a nie Obywatele mają służyć Partii !!! 

Mariusz Najda
W zakładce - Proszę o Azyl, poruszam kilka ważnych spraw społecznych. Zapoznajcie się z jej treścią.
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW